Zayıflama

Selülit Tedavisi

Selülit Tedavisi

Selülit Nedir?

Selülit özellikle kadınlarda görülen, cilt dokusunda meydana gelen ve cilde “portakal kabuğu” görünümü veren değişimlerin tümüdür. Selülit, cilt altı yağ hücrelerinde yağın birikerek, dokularda suyun tutulmasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Bir başka deyişle kan ve lenfatik dolaşımı etkilenen bölgede zaman içerisinde yağ hücre gruplarının arasında oluşan fibrotik bantlar deride çöküntülere ve portakal kabuğu görünümüne neden olmaktadır.

Selülitün tedavi yolları nelerdir?

Selülitün tedavisindeki birinci faktör selülitün kontrolü dediğimiz bir diyet var. Çünkü genetik faktörleri ve hormonal faktörleri değiştiremeyeceğinize göre tedavideki ilk aşama beslenme ve yaşam tarzını düzenlemenizdir. Beslenmedeki en önemli faktör tuzlu gıdaların azaltılmasıdır, çünkü selülitün oluşumunda esas sebeb ödem dediğimiz derinin altında bu yağ damlacıklarının arasında su birikmesidir. Bu yüzden tuzlu gıdalardan mutlak sakınılmalı, ikincisi bu tuzun ve suyun vücuttan atılması için eskisinden çok daha fazla günde 2- 2,5 litre civarında su tüketilmeli, üçüncüsü daha fazla hareket ve egzersiz yapılmalıdır. Bunlar olmadan ya da bu tür yaşam tarzının desteği olmadan selülitten kurtulmak imkânsızdır.

Gelelim ondan sonraki tedavilere, LPG, velasmooth, aerofat, starvac, Silhouette gibi adlarla anılan vakumlu cihazlarla ve pressoterapi gibi cihazlarla yağ ve lenf dranajı yaparak buradaki dolaşımı hızlandırmak ve bu ödemi atmak gerekiyor. İlave olarak Ultrasonic Kavitasyon, Radyofrekans, Karboksiterapi, Mezoterapi dediğimiz yöntemlerle yağları parçalamak ve dolaşımı hızlandırmak gerekiyor. Bütün bu yöntemlerin arasından hangisinin seçileceğine doktorunuz muayene sonucu karar verecektir.

Silhouette Endermoterapi prensibi ile çalışan, vakum - roller programlı bir cihazdır ve özellikle selülit, bölgesel yağlanmaların ve kilo artışı (obesite) problemleri için geliştirilmiş özellikle A.B.D de kullanılan A.B.D malı bir cihazdır. Silhouette Amerika Birleşik Devletleri'nin yetkin kurumu FDA (Food & Drug Administration) in selülit tedavisi konusunda belge verdiği, bir cihazdır.

Silhouette'in programlanmış negatif basıncı fiziksel bir enerji üretir ve onu kısmi yağlanma, scar revizyonu , cilt gençleştirme (Anti-aging), fiziksel rehabilitasyon ve kan dolaşımını arttırmak için insan vücuduna uygulanır. Kan dolaşımını ve aşırı yağ hücrelerince sıkıştırılan lenf dolaşımını arttırır. Özel tasarlanmış rollerlar sürekli bir kontraksiyon ile bağ dokusu ve yağ üzerinde gevşetme hareketleri aracılığı ile yağ hücrelerini çözer. Silhouette aşırı yağ hücrelerince neden olunan pörsük lifleri elastik lifler haline getirir ve deri elastikiyetinin tekrar kazanılmasına yardımcı olur. Güçlü emiş, yapışma ve dönüşü deri altı yağlarını ve kısmi obezite tedavisini kolaylaştırır.